Whistleblowing

  |   Porady

Język polski to wspaniały język ojczysty, piękna polszczyzna to miód dla ucha, jednak coraz częściej nie tylko w kwestiach biznesowych pojawia się coraz więcej anglojęzycznych pojęć.
Czy wiesz dlaczego? Często po prostu znaleźć polski odpowiednik, który by doskonale obrazował, odzwierciedlał dane zagadnienie. Właśnie tak, coraz częściej w polskiej mowie można odnaleźć słowo whistleblowing. Czy wiesz co w ogóle oznacza? Gdzie jest stosowane? Twoja odpowiedź brzmi nie? Najwyższa pora poszerzyć swoja wiedzę.

Whistleblowing

Tłumacząc dosłownie powyższe stwierdzenie otrzymamy znaczenie dmuchanie w gwizdek, nic nam to konkretnego nie obrazuje, jednak zgłębiając terminologię specjalistyczną odnosi się do informowania anonimowo o nielegalnych działaniach i nadużyciach w odpowiedniej branży. Słowo pochodzi od angielskiego wyrażenia blow the whistle. Branża biznesowa to bardzo szeroka dziedzina, wielu specjalistów napisało niejeden doktorat. Obecnie za twórcę whistleblowing uznawany jest konsumencki aktywista Nadera Ralph. Jego bujna przeszłość zatoczyła krąg w 1971 roku, kiedy to apelował wtedy jeszcze dosłowne gwizdanie, tłumacząc natychmiast miano odpowiednio informować korporację o pojawiających się nadużyciach i skandalach.
Trochę historii wystarczy, zagadnienie jest bardzo trudne, jednak w świecie biznesu bardzo popularne. Niejeden specjalista spotkał się z zastosowanie pojęcia. Działania banków oparte są na prawie bankowym, mówi ono o dwóch rodzajach whistleblowingu.
Dzisiaj wyróżniamy jego dwa rodzaje, wewnętrzny, który dotyczy danej organizacji a także zewnętrzny, który odnosi się do podmiotów z zewnątrz. Prawo bankowe nie wykorzystuje terminu anglojęzycznego, jednakże można odnaleźć bardzo dużo informacji, które mówią o obu wariantach.

Anonimowość

Czy anonimowe donosy mają duży wpływ? Czy jest to w ogóle możliwe działanie? Whistleblowing, który określa nadużycia i nielegalne działanie opiera się na donoszeniu, jednakże co warto wspomnieć anonimowo. Należy pamiętać, że cały proces ułatwia to zadanie, stworzony jest specjalny kanał komunikacji, który daje szansę na zachowanie całkowitej anonimowości, organy są odpowiednio informowane o złamaniu prawa.
Czy próbowałeś kiedykolwiek składać w banku wniosek lub skargę? Anonimowo? Jeśli jednak udostępnił swoje dane, niestety nie jest to już whistleblowing, to po jawne składanie skargi. Należy pamiętać, że działania pełnoprawnego whistleblowingu oparte są na pełnej dyskrecji, anonimowości, jest to jedyny sposób działania.
Whistleblowing to niejedyne anglojęzyczne słowo. Jednak czy musimy go używać? Czy jest nam aż tak bardzo niezbędne? Warto dobrze przeanalizować zaistniałą sytuację. Osoby, które nie dbają o polskość nie mają raczej żadnych skrupułów, jednak wciąż jest spore grono osób, które walczy o poprawność językową.

W bankowości jest też szereg słów, które dałyby radę opisać whistleblowing. Polacy to bardzo mądry naród, jednak nie doceniają tego co mają. Przeciętny Kowalski także ciągle użala się nad swym losem, gdyż uważa, że ma źle, że inni mają dużo lepiej. Zgłębiają zaistniała sytuację okazuje się, że wcale nie jest najgorzej, tylko dbanie o siebie i brak zainteresowania innymi sprawia, że wykorzystywane są nieuczciwe argumenty.

Podobnie jest z polszczyzną, kiedy nawet nie próbujemy zachować polskich słów, tylko wyciągamy angielskie. Młodzież niestety przeszła już na modę amerykańską, nie dbają o kulturę o ludzi, o swoich rodaków. Doceniają osoby, które nagminnie wykorzystują obcojęzyczne odpowiedniki. Z tego też powodu nie warto dziwić się specjalistom, kiedy wykorzystują wtrącenia. Mowa staje się bardziej wyrazista, znaczeniowa. Czy już wiesz kiedy zastosujesz whistleblowing? Czy wiesz, kiedy będzie użyty?

Whistleblower ma na celu informować przełożonych o wszelkich pojawiających się nadużyciach, nieuczciwości a także braku rzetelności w wykonywanych zadaniach, które pojawiają się w firmie, pomiędzy osobami zatrudnionymi.

Charakterystyka

Zjawisko whistleblowingu posiada cztery bardzo charakterystyczne elementy, w pierwszej kolejności jest to niespodziewane zdarzenie. Wyznaczony pracownik odnajduje, przypadkiem natrafia na dowody świadczące o nadużyciu, oszustwie czy też pojawiającej się kradzieży. Kolejna cecha nazywana jest szlachetną zmianą, donos ma na celu dobro firmy, a co za tym idzie sprawiedliwość pomiędzy pracownikami, nie ma z tych działań żadnych korzyści.
Trzecią cechą jest oczywiście alarm, występuje w danej chwili, gdy przełożony jest informowany o zaistniałej sytuacji. Ostatni element to zagrożenie. czasem ujawnienie nieuczciwości bywa bardzo niebezpieczne, pracownik może spotkać się z niezadowoleniem przełożonych i niestety w przypadku nieporozumienia może on stracić pracę.

Bardzo skomplikowane pojęcie, warto zwrócić uwagę, że osoby, które próbują o czymś donieść to nie tylko pracownicy, ale także klient, anonim, sprzedawca, sprawca zdarzenia, konkurencja i wiele innych osób, często najmniej typowanych.

Poufne działania doceniane są za swoje działanie, wykrywają ponad 40 procent nadużyć. Jednakże warto pamiętać, że donos w wielu przypadkach odbierany jest bardzo negatywnie i może nie być tolerowany, co skutkuje nie tylko zawieszeniem lub naganą, ale także zwolnieniem nas z pracy za nielojalne zachowanie wobec innych osób.

Czasy bywają w obecnej chwili bardzo ciężkie, pojawia się coraz więcej osób, które próbują swoich sił na każdej płaszczyźnie. Nie musisz się obawiać o swoje zatrudnienie jeśli pracujesz sumiennie i dokładnie, jeśli jednak przychodzą momenty nadużyć warto mieć się na baczności, nigdy nie wiadomo czy za naszymi plecami nie stoi whistleblower, czy donos nie został już na nas złożony? Pracuj uczciwie a wszystko będzie w najlepszych porządku.