VAT czy ryczałt

  |   Porady

Własna działalność to bardzo duże przedsięwzięcie, niejedna osoba przeliczyła swoje siły. Często praca na etat, przymus, szef nad głową to największy problem, w myślach dostrzegamy wizję lepszego jutra przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Czy na pewno jest lepiej, łatwiej? Wykonywana praca to jedno, jednak dochodzi dodatkowy problem jakim jest kwestia księgowości, tzw. papierkowa.

Ryczałt czy VAT?

Składając odpowiednie dokumenty, aby nasza firma mogła zaistnieć musimy podjąć decyzje o sposobie rozliczania się, czy będzie to ryczał, a może VAT. Czy można połączyć oba elementy?
Czym właściwie jest ryczałt? Jest to nic innego jak pewien rodzaj podatku dochodowego, natomiast VAT jest inaczej nazywany podatkiem od towarów i usług, warto pamiętać, że nie zawsze on przez przedsiębiorcę rozliczany. Zezwolenia i odpisy są ogromnym ułatwieniem.

Szereg uwag dotyczy ryczałtu, nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Możemy na liście odnaleźć apteki, przedsiębiorstwa, które prowadzą sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych, lombardy a także wiele innych, niedoceniany przez niejedną osobę. Ryczałt rozliczany jest na podstawie przychodu, stawka ryczałtu opodatkowani może być stawkami 2, 3, 5,5 czy też 2- 0 7,5 procent. Rozpoczęcie działalności to wcale nie taka łatwa sprawa, zanim podejmie ostatnie kroki formę ryczałtu należy wskazać w druku CEIDG-1. To wszystko dotyczy nowego przedsiębiorcy, istnieje także szansa przekształcenia dotychczasowego opodatkowania na podatek ryczałt.

Warto pamiętać, w momencie gdy zakończymy rok podatkowy należy złożyć zeznanie podatkowe PIT-28. Obecnie specjaliści wyróżniają kilka wad i zalet ryczałtu, wśród nich możemy odnaleźć niskie stawki podatku, nieskomplikowana księgowość, rozliczenie ryczałtu w okresie kwartalnym a także brak możliwości rezygnacji z ryczałtu oraz brak możliwości rozliczenia kosztów uzyskania przychodów.

VAT

VAT jak już wcześniej wspomniano to podatek od towarów i usług. Jest to odrębny podatek, nie ma nic wspólnego z ryczałtem. Przyszły przedsiębiorca musi podjąć od razu czy zostanie Vatowcem czy też przejdzie na ryczałt, przedsiębiorca może podjąć próbę zwolnienia z podatku, jednak skorzystać z tej ulgi mogą tylko wyznaczeni pracodawcy.

Jak już wspomniano wcześniej ryczałt i VAT to odrębne podatki, nie mogą one występować jednocześnie, wspólnie. W praktyce można zastosować połączenie ryczałt plus czynny podatnik VAT a także ryczałt plus zwolnienie z VAT.

Podatki to bardzo skomplikowana kwestia, często młodzi przedsiębiorcy wykładają się zaraz na wstępie, warto dobrze przeanalizować wszystkie odpowiednie dokumenty, by później przypadkiem nie mieć problemów z urzędem skarbowym. Wnoszenie dodatkowych opłat, czy też wyrównywanie składek to niezbyt przyjemny proces. Bezlitosne praktyki urzędów są dla wielu przedsiębiorców często gwoździem do przysłowiowej trumny. Nie ma szans na jakiekolwiek ustępstwa, każdy krok musi być w stu procentach zgodny z prawem, najmniejsze uchybienie zostaje bardzo szybko skorygowane.

Z czasem księgowość staje się łatwiejsza, jednak jeśli obawiamy się popełnienia kolejnych błędów warto skorzystać z pomocy doświadczonego księgowego. Pomocna dłoń przyda się w najmniej oczekiwanym momencie, kiedy będziemy myśleć, że wszystko stracone nasz pracownik szybko wymyśli coś nowego, godnego uwagi, gdzie mamy szansę wyjść z kryzysu całkiem dobrze.

A zatem gdzie poszukiwać sprawdzonej księgowej? Możliwości jest wiele, każdy na pewno znajdzie dla siebie złoty środek. W pierwszej kolejności okazuje się bardzo przydatna poczta pantoflowa, jednak nie zawsze ktoś ze znajomych, czy bliskich sąsiadów jest w stanie zaproponować księgowego. Raz rozesłana wić będzie długo krążyć, często nawet z kilka miesięcy może odezwać się ktoś, kto przykuje naszą uwagę. W przypadku gdy takich znajomości brak pozostaje nam nic innego jak skorzystanie ze znajomego biura albo poszukanie ogłoszenia na portalu ogłoszeniowym.

Dodatkowy dochód przyda się każdemu, jednak warto spokojnie podejść do tematu, by przypadkiem nie zostać oszukanym, czasem lepiej chwilę poczekać niż szukać ofert zaniżonych cenowo, byleby tylko zyskać kilka złotych.

Poszukiwania warto rozpocząć od portalu społecznościowego, tam wici rozchodzą się najszybciej, jeśli jednak nikt się nie odezwie przychodzi moment na zamieszczenie własnego ogłoszenia o poszukiwaniu rzetelnej, odpowiedzialnej księgowej lub księgowym. Czy wiesz kogo poszukujesz? Jakie kompetencje powinien posiadać, a co ważne w jaki sposób miałby z Tobą współpracować? Czy prowadzić stałą księgowość? A może tylko od czasu do czasu zaglądać w nasze papiery? Druga opcja jest dużo bardziej ryzykowna, jednak wszystkiego z czasem da się nauczyć, jeśli tylko mamy czas i chęci księgowość może być tylko nasza.

Podatki to bardzo trudny temat, nieważne czy wybierzesz VAT czy ryczałt musisz je odprowadzać, opłacać odpowiednie składki, rozliczać się z Państwem. Jeśli nie jesteś pewien na co zwrócić uwagę, jaką podjąć decyzję warto zapytać kogoś o poradę, często nasza niewiedza może doprowadzić do ogromnej tragedii finansowej naszego przedsiębiorstwa. Trudne początki mogą okazać się końcem naszej firmy, jednak długi pozostaną, a my zamiast się rozwijać będziemy próbowali zniwelować nasz długo, podnieść się z samego dna czy też całkiem zamknąć działalność. Nie obawiaj się pytać, zawierać informacje, które bywają niezbędne. Często jedno zdanie może zaważyć na naszej przyszłości, a pomyłki bywają bardzo bolesne. Nie ma ludzi nieomylnych, jednak księgowy to ktoś, kto potrafi wyłapać nawet najmniejszy szczegół, który może zaprzepaścić naszą ciężką pracę. Zdecyduj co będzie dla Ciebie i Twojej firmy lepsze, korzystniejsze. A może dasz sobie radę sam, bez pomocy osób postronnych?