Podatki dla firm. Jakie wyróżniamy?

  |   Porady

Pewne są tylko “śmierć i podatki”. To wszyscy wiedzą. Nie lubimy płacić podatków. Odczuwa to nasz portfel. W tym artykule przyjrzymy się różnych podatkom oraz je opiszę.

Na czym polega danina solidarnościowa?

Jest to nowy podatek, którego skutki podatnicy odczują dopiero w 2020 roku. Związany on jest z żądaniami protestujących osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Podatek solidarnościowy będzie polegać na oddaniu części dochodów osób najbogatszych, żeby wesprzeć osoby niepełnosprawne, czyli ta najsłabsze, które potrzebują pomocy. Źródła zasilania z tego podatku będą dwa. 0, 15 procent będzie pochodzić ze składek na Fundusz Pracy oraz 4 procent podatku dla najbogatszych. Podatek solidarnościowy, zwany przez niektórych daniną, będzie dotyczyć podatników, którzy w ciągu roku podatkowego zarobią ponad 1 milion złotych. Chodzi o miesięczny dochód powyżej 86 000 zł. Podatek będzie trzeba rozliczyć w PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz w PIT-40A. Wyłączane będą koszty podatkowe i składki na ZUS. 4 procent będzie płacone przez najbogatszych od nadwyżki powyżej 1 miliona dochodu rocznie. Jak szacuje resort finansów, fundusz w ten sposób, zostanie zasilony kwotą nawet 2 miliardów złotych.

Podatek od zmiany aktywów firmy. Tak zwany Exit tax

Podatek ten będzie dotyczyć niewykonanych zysków na podstawie przeniesienia aktywów firmy do innego państwa. Ma to związek ze zmianą siedziby podatnika lub miejsca prowadzenia firmy. Nie wiemy jeszcze, jakie będą koszty przeprowadzki przedsiębiorstwa. W kuluarach się mówi o podatku od niezrealizowanych zysków. Podstawą będą stawki PIT i CIT. Nie wiemy także, kiedy dokładnie podatek exit tax zostanie wprowadzony do obiegu. Unia Europejska nakazuje Polsce wprowadzenie tego podatku do końca tego roku. Ministerstwo finansów chce wprowadzić nowy podatek już w 2020 roku.

Zapowiadany podatek CIT dla mniejszych przedsiębiorstwo. Jakie będą korzyści z tego tytułu?

W tak zwanej “piątce Morawieckiego” była mowa o obniżce podatku CIT z 15 procent do 9 procent. Jednak podatek ten obejmie tylko firmy, gdzie suma przychodu wynikającego ze sprzedaży nie była wyższe w roku podatkowym niż 1, 2 miliona euro. Na obniżce podatku CIT skorzystają także firmy, które dopiero rozpoczęły działalność. Na zmianie wysokości podatku CIT mają skorzystać głównie firmy posiadające osobowość prawna. Wobec tego zmiany obejmą 400 tysięcy firm. Zmiany w CIT mają również zachęcać do wyboru płacenia tego typu podatku wobec innych alternatyw.

Nowa ulga podatkowa. CIT. Innovation box. Na czym ma polegać?

Ministerstwo Finansów oznajmia, że nowa ulga będzie polegać na opodatkowaniu dochodu, który uzyskuje się z praw, które dotyczą własności intelektualnej. Mowa o prawie ochronnym na rzecz wzoru użytkowego, różnego rodzaju patentach oraz prawach autorskich. 1 stycznia będzie dniem wprowadzenia tego podatku. Jego wysokość będzie wynosić 5 procent. Warunkiem skorzystania z preferencji, będzie wymóg prowadzenia działalności w dziedzinie badawczo-rozwojowej. Chodzi o tworzenie, rozwój oraz doskonalenie własności intelektualnej.

Zmiany zasad ulgi mieszkaniowej. PIT

Ministerstwo Finansów chce wydłużyć do 3 lat okresu, kiedy ma być wydatkowanie na nabycie wartości mieszkania lub domu. W tym czasie termin ten jest dwuletni. Na uldze skorzystają wszyscy, którzy sprzedali mieszkanie przed upłynięciem pięciu lat od jego nabycia. To powoduje, że muszą oni zapłacić 19 procent wynikające z PIT od przychodu ze sprzedaży mieszkania bądź domu. Można ominąć płacenie tego podatku, w sytuacji gdy osoba, która sprzedała mieszkanie, otrzymane środki finansowe przeznaczy na inny cel mieszkaniowy.

Opodatkowanie kryptowalut. Co nas czeka? Co trzeba wiedzieć?

Zgodnie z nowelizacją ustawy o PIT, co IT oraz właściwej Ordynacji podatkowej, zostanie uregulowana sprawa nałożenia podatków na kryptowaluty. Przychody z nich odtąd będą się zaliczać do przychodów z pieniężnych kapitałów – chodzi o podatek PIT oraz do zysków kapitałowych – podatek CIT. Dotychczasowe przepisy w dziedzinie walut wirtualnych były bardzo kontrowersyjne i niekorzystne. Osoby, które handlowały kryptowalutami, podlegają podatkowi dochodowemu, który mógł wynieść nawet 32 procent – najwyższy próg podatku dochodowego. Dodatkowo resort finansów sugeruje wprowadzenie jedno procentowego podatku od każdej transakcji. Takie rozwiązanie jest sensowne i właściwe. Według nowych przepisów stawka podatkowa będzie stała – 19 procent. Rozwiązanie to jest tymczasowe. Ministerstwo Finansów dokona precyzyjnej analizy rynku kryptowalut. Wobec tego można spodziewać się dodatkowych zmian.

I tym akcentem kończę opowieść o podatkach, a właściwie ich zmianach w Polsce, jakie szykuje rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Pod pewnymi względami zmiany podatkowe będą dotyczyć wielu Polaków. Sporo osób na nich skorzysta. Na pewno będzie analizowana sytuacja podatków od kryptowalut. Również niektóre podatki, które płacą polskiej firmy, ulegną zmianie. Część przedsiębiorców na tych zmianach skorzysta. Na pewno obniżka podatku CIT będzie decydująca. Już teraz firmy płacą niższy CIT. Mimo obniżenia tego podatku, przychody z jego tytuł wzrosły. Po prostu więcej przedsiębiorców wybrało ten model płacenia podatku. Budżet znacząco i pozytywnie to odczuł. Należą się brawa dla rządu za takie posunięcie. Skorzystać mogą także osoby, które sprzedały mieszkanie. Chodzi o uldze podatkowej, która wynika z tego tytułu. A Tobie jak podoba się panujący w Polsce system podatkowy? Uważasz, że proponowane przez rząd zmiany będą korzystne i wyjdą Polakom na dobre? Każda obniżka podatku jest pożądana przez podatników. To dla nich większa suma pieniędzy w portfelu. Trzeba czekać na 2020 rok, aż nowe podatki zaczną obowiązywać w Polsce. Po tym czasie okaże się, czy reforma systemu podatkowego była dobra i korzystna.