Najważniejsze zmiany w podatkach. Na co muszą się przygotować firmy?

  |   Porady

Styczeń jest miesiącem, kiedy właściciele firm w Polsce, muszą przygotować się na zmiany w prawie podatkowym. Wejdą one w życie z nowym rokiem. To zadanie nie należy do najprostszych, gdyż najczęściej zmiany prawa podatkowego zapisane w ustawach ogłaszane oraz uchwalane są z reguły w październiku bądź listopadzie. Najczęściej w tym drugim miesiącu. Wtedy też przedsiębiorcy mają dwa miesiące, aby zrozumieć zmiany w ustawie i wdrożyć te zmiany we własnej firmie.

Zdecydowanie największa liczba zmian, obowiązuje już od początku 2019 roku. Nakłada ona na firmy, które płacą podatki, nowe obowiązki. W tym artykule opowiem Ci o zmianach w prawie podatkowym, na które musisz zwrócić baczną uwagę.

Źródło zmian

Zmiany w systemie podatkowych w zakresie tak zwanego podatku u źródła, będą dotyczyć szczególnie te firmy, które zagranicznemu partnerowi wypłacają konkretne należności. Są nimi na przykład określone usług, wypłata odsetek lub zapłacenie za należności licencyjne. Podatek ten dotyczy sytuacji, w której trzeba wypłacić dywidendę udziałowcom lub akcjonariuszom spółki z kapitałem. Nie ma w takim wypadku znaczenia kraj zamieszkania oraz siedziba firmy, w jakiej się znajduje. jak dotąd właściciele firm, którzy wypłacali tego typu należności, mogli respektować preferencje przy pobieraniu podatku u źródła.

Ceny transferowe – jakie porządki panują w tej dziedzinie?

,

2019 rok był czasem uchylenia dotychczasowych przepisów o cenach transferowych. W życie weszły odpowiednie przepisy, które regulują cele transferowe. Zmiany zapisano o odrębnych działach ustawy o PIT oraz ustawy o CIT. Rozszerzono ważne definicje, które decydują o użyciu odpowiednich cenach transferowych. Od teraz podmioty, które są powiązane, będą identyfikowane na bazie kryterium znacznego wpływu. Na przykład występowanie powiązań rodzinnych lub posiadania przynajmniej 25% praw lub udziałów. Dla przedsiębiorstw ważna będzie możliwość, kra może ograniczać obowiązki dokumentacyjne.

Rozliczenie podatku dochodowego za 2018 rok będzie odbywać się na zmienionych zasadach

Od teraz koniec z tradycyjną formą wysyłania deklaracji pitowskich. Ministerstwo Finansów zmieniło ten proces, znacząco go ułatwiając. Nie trzeba będzie wypełniać formularza podatkowego przez internet. 2019 roku jest rokiem, kiedy urzędnicy KAS sporządza deklaracje PIT-37, PIT-38. Przygotowana i udostępniona także będzie elektroniczna wersja rozliczeń. E-PIT będzie można pobrać przez aplikację w Portalu Podatkowym. Osoba płacą podatek, będzie mogła zaakceptować rozliczenie PIT, które przygotuje urzędnik. Będzie możliwość wprowadzenia zmian, które dotyczą na przykład preferencji podatkowych lub przekazania jednego procenta podatku na cele charytatywne. 2020 rok to czas, kiedy PIT-36 i PIT-35: będą dołączone do zeznań podatkowych. Zostaną na przykład rozszerzone informacje rejestrów ZUS lub PESEL.

Jak będzie wyglądać kwota wolna od podatku w przyszłości…

… a jak wygląda obecnie, w 2019 roku

Kwota, od której nie płacimy, podatku efektywnie rośnie. Z kwoty 2091 zł podnoszenia ją do 6600 zł. To sporo. Takie rozwiązanie jest z pewnością na rękę osobom, które nie zarabiają zbyt wiele. Rozliczenie za 2019 rok będzie uwzględniać kwotę wolną od podatku w wysokości 8000 zł. Gdy podatnik w ciągu roku podatkowego zarobił kwotę mniejszą niż 8000 zł, po prostu nie zapłaci podatku. To spore ułatwienie dla najbiedniejszych Polaków. Takie rozwiązanie jest sensowne i było konieczne. Rząd polski już od dłuższego czasu nosił się z zamiarem podwyższenia kwoty wolnej od podatku i zadanie to wykonał znakomicie. Natomiast kwota wolna przy zarobkach od 8000 zł do 13 000 zł będzie opierać się na bazie degresji i wyniesie od 8000 zł do 3091 złotych. Działa to w ten sposób, że im wyższy będzie dochód, tym mniejsza będzie kwota wolna od podatku. Wielki plus za te zmiany się należy osobom odpowiedzialnym za reformę systemu podatkowego w Polsce. W sytuacji kiedy dochód będzie wynosił więcej od 13 000 zł, lecz będzie niższy od kwoty 85 528 zł, wtedy kwota wolna od podatku, będzie się zawierać na poziomie 3091 złotych. Gdy mówimy o zarobkach powyżej 85 528 zł do maksymalnie 127 000 złotych, kwota wolna od podatku będzie oscylować w zakresie od 3091 złotych do 1 złotego. Przekroczenie progu dochodów w wysokości 127 000 zł spowoduje, że w takim wypadku kwota wolna od podatku nie obowiązuje.

Podatki dla przedsiębiorców. Podsumowanie

Rząd stara się ułatwiać zadanie właścicielom działalności gospodarczych, które płacą każdego roku podatki. W 2019 roku władza zaoferować korzystne zmiany nie tylko dla firm, ale także dla pracowników. Reforma systemu podatkowego w dłuższym terminie będzie korzystna dla podatników. Eksperci już wiele lat wcześniej zaalarmowali, żeby podnieść kwotę wolną od podatku. To ważny element z punktu widzenia portfela każdego Polaka.

Dzięki obniżce kwoty wolnej od podatku Polakom w portfelach zostanie więcej pieniędzy. Następnie pójdą oni do sklepów i wydadzą te pieniądze, W ten sposób wzrosną wpływy z podatku VAT oraz akcyzy. To będą dobre wieści dla polskiej gospodarki. Więcej pieniędzy będzie w obiegu. Pytanie, czy rząd Polski pójdzie dalej za ciosem i rozważy możliwość dalszej reformy systemu podatkowego. Przez wiele lat poprzednie rządy zaniedbywali ten rejon aktywności podatkowej dla Polaków. Eksperci bardzo ciepło się wypowiadają o zmianach w prawie podatkowym, które dokonały się w 2019 roku. Z nowych propozycji skorzystają nie tylko przedsiębiorcy, ale także pracownicy, którzy płacą mniejsze podatki. A Ty jak oceniasz zmiany w Polsce na płaszczyźnie funkcjonowania podatku dochodowego. Czy takie zmiany się Ci podobają? Czy może masz inne spojrzenie na tę kwestię? Mam nadzieję, że ten artykuł wyczerpująco wyjaśnił zasady funkcjonowania podatku dochodowego oraz korzyści dla polskiej gospodarki z tego wynikające.