Ile kosztuje działalnośc gospodarcza?

  |   Porady

Działalność gospodarcza to coś na co czeka wiele osób, uwolnienie się od szefa tyrana, nienormowany czas pracy, a także wiele innych przywilejów. Czy to wszystko? Czy otworzenie swojej firmy to same zalety, wiele osób żyje jakby we śnie, własne przedsiębiorstwo to także szereg różnych wad, a co ważne wielu wyrzeczeń.

Rozpoczynając własną działalność musimy przygotować się na szereg różnych poczynań, zaczynając od kwestii papierkowej, a kończąc na szukaniu zleceń, by móc zarabiać. Zacznijmy więc od początku na początek wpis do CEIDG, wpis jest darmowy. Nowi przedsiębiorcy korzystający z ZUS mogą skorzystać z ulgi na start, przed pierwsze sześć miesięcy lub ewentualnie ze składek preferencyjnych w ciągu pierwszych 24 miesięcy.

Koszty jakie musimy ponieść zakładając własną działalność gospodarczą

Opłaty były, są i raczej zawsze będą. Otwierając pełnoprawne przedsiębiorstwo musimy liczyć się z wieloma przeciwnościami, gdzie rozwiązanie jest tylko jedno, uiszczenie należnej kwoty. Podsumowując krótko koszty jakie poniesiemy by rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej możemy podzielić na dwa rodzaje, opłaty, które są związane ze sprawami administracyjno-skarbowymi oraz bieżące opłaty dotyczące prowadzenia przedsiębiorstwa.

Opłaty administracyjno-skarbowe

Oczywiście w pierwszej grupie znajduje się Podatek VAT, rejestracja szczególnej formy działalności (opłacany jest wpis do KRS oraz ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym), to nie wszystko opłaty będziemy musieli uiścić także za rejestrację samochodu, a także z wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych oraz do rejestru działalności regulowanej.

Czy istnieje szansa na zmniejszenie kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej? Szukanie oszczędności to raczej standard, każdy chce chociaż niewielki skrawek znaleźć dla siebie. Za co poniesiemy opłaty? Za wydanie zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach, o nadaniu numeru NIP, różnego typu pozwolenia oraz koncesje, a także w wielu przypadkach otrzymanie pozwolenia na sprzedaż alkoholu. Inne opłaty to po prostu podatki jak cło, akcyza, podatek od nieruchomości i inne.

Bieżące koszty prowadzenia firmy

Drugi punkt to oczywiście bieżące wydatki, bez których nasze przedsiębiorstwo miałoby trudności w funkcjonowaniu. Najważniejsze z nich to pieczątka, akcesoria biurowe, opłaty za czynsz, pomieszczenia, a także nieuniknione opłaty za media, standardowo prąd, woda i gaz, abonament za telefon, internet czy też dostęp do szeroko znanych portali branżowych.
Gdzie poszukiwać oszczędności? Każdego dnia na bieżąco. Można zacząć chociażby od współpracy, tańszej współpracy z bankiem. Oferty banków są coraz częściej korzystne nie tylko dla sprawdzonych właścicieli firm, ale także dla osób, które ze światem biznesu dopiero rozpoczynają swoją drogę. Banki proponują bezpłatne konto, darmowe przelewy i inne.
Ograniczenia kosztów to trudny temat, jeśli jednak chcemy być bezpieczni musimy pomyśleć także o swoim lokalu czy też samochodzie. Nieszczęśliwe przypadki zdarzają się często w najmniej oczekiwanym momencie, gdy wszystko się układa, a my stajemy na nogi. Warto zabezpieczyć swoje przedsiębiorstwo, jednak są to znów nowe koszta. Wybierając odpowiednie ubezpieczenie warto zwrócić uwagę czy jest to opłata jednorazowa czy też rozłożona w ratach.
Za co jeszcze właściciel ponosi wydatki, za utrzymanie samochodu. Obecnie na rynku istnieją trzy opcje, z którymi może spotkać się przedsiębiorca. Pierwszą z nich jest oczywiście środek trwały, właściciel ponosi wydatki eksploatacyjne a także amortyzację, kolejny rodzaj to auto z leasingu, koszty będa oczywiście zależne od wysokości raty leasingowej. Ostatnia możliwość to samochód prywatny do celów służbowych, koszt jest niewielki, ze względu na opłaty eksploatacyjne oraz ubezpieczenie.

Co podlega jeszcze opłacie? Wyposażenie a także środki trwałe, te dwa elementy są bardzo ważne, a także kosztowne. Do opłat obowiązkowych zaliczyć musimy także koszt jaki firma ponosi zatrudniając pracownika. JEst element nieodłączny, mamy szansę zaoszczędzić w przypadku gdy będziemy pracować wyłącznie na siebie, jednak jest to wszystko kosztem życia prywatnego a co ważne rodzinnego. Przecież chcesz, by Cię dzieci rozpoznawały. Nieważne czy Twój pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę, dzieło czy też zlecenie, koszt jaki ponosi pracodawca to oczywiście wartość brutto wynagrodzenia. Właściciel musi opłacić ZUS, a także inne jak chociażby okresowe badania.

Ostatni punkt to oczywiście księgowość, w momencie gdy prowadzimy ją sami nie ponosimy żadnych dodatkowych opłat, wszystko ulega zmianie gdy do pomocy potrzebujemy zatrudnić kogoś doświadczonego, z wiedzą. Często bywa ten problem rozwiązany poprzez stałą współpracę, jednak nie jest to jedyna opcja, istnieje także szansa na kogoś tymczasowego, kto pomoże rozwiązać ewentualny problem.
Podsumowując prowadzenie działalności gospodarczej nie jest wcale takie proste, ,koszty są wysokie, nieuniknione. Zapewne niejedna osoba zastanawia się nad wszystkim, a na etacie nikogo nic nie obchodziło. Normowany czas pracy, każdego dnia nowe zlecenie, współpraca z ludźmi a w obecnej chwili pogoń za pieniądzem, brak czasu, bezsenne noce, a także ciągle dzwoniący telefon. Czy pamiętasz swojego syna? Czy wiesz, że on tak szybko rośnie, a dni, które przeminą nie zostaną już zwrócone. Zatem zanim podejmiemy decyzję o otworzeniu swojej działalności gospodarczej warto dobrze przeanalizować wszystkie kwestie, zaczynając od profilu działalności, poprzez pojawiające się wydatki a kończąc na utrzymaniu pracownika oraz wszelkich poniesionych pozostałych kosztach. Duże wyzwanie, któremu nie zawsze wszyscy podołają, niestety koszta czasem przerastają dochód, a firma okazuje się nierentowna.