Etat i zlecenie

  |   Porady

W Polsce zachodzi wiele zmian, jedne lepsze drugie gorsze. Wielu przedsiębiorców boryka się z problemami finansowymi, jednak przeważnie wszystko kończy się dobrze. Prowadząc własną firmę należy pamiętać o wielu kwestiach, wśród nich na pewno odnajdziemy problemy związane z zatrudnianiem pracownika.

Coraz głośniej ostatnimi czasy było o kwestii osób pracujących na etacie i dorabiających na zleceniach, takich połączeń na rynku jest bardzo dużo, rząd jednak wyprostował te kwestie i wyjaśnił co i jak powinno wyglądać. Zleceniodawca wciąż może być zatrudniony na stałe. Ogólne przepis mówią, że w przypadku pracy zleceniobiorcy na umowę o pracę, osiąga z etatu wynagrodzenie w wysokości minimum wynagrodzenia za prace, z opłat zlecenia będa pobierane tylko na ubezpieczenie zdrowotne.

W przypadku gdy pracownik podejmuje wyłącznie pracę na umowę zlecenie zobowiązuje pracodawcę odprowadzanie podatku emerytalnego, rentowego i wypadkowego. Ubezpieczenie chorobowe w tym przypadku jest dobrowolne. Wiele zawiłości prawnych sprawia, że pojawia się niejedne problem, pracownicy często są niedoinformowani, a wszystko to z powodu braku kompetencji pracodawcy, problem powinien zostać rozwiązany przez wyspecjalizowanego księgowego, który szybko i sprawnie rozwiąże każdy problem finansowy.

Innym problemem oczywiście jest praca na zleceniu, równocześnie z praca na etat. Zbieg dwóch umów, podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowego z tytułu zlecenia tylko na dobrowolnej składce.

Wiele zawiłości prawnych, przeciętny Kowalski ma problemy ze zrozumieniem wielu kwestii formalnych, prawo jest bardzo skomplikowane, czasem nie wiadomo co z czym połączyć, aby przypadkiem nie złamać przepisów. Problem się zwiększa, gdy natrafimy na niekompetentną osobę zajmującą się naszą księgowością. Prowadzić rachunkowość firmy może teoretycznie każdy, ważne by tylko rozliczać swoje składki, jednak nie jest to wcale takie proste. Trzeba być na bieżąco z wieloma ustawami, zmiany prawne, co chwile coś nowego się pojawia.

Czy jesteś w stanie zapanować nad wszystkim? Pojawiających się sytuacji może być dużo więcej. Ludzie, którzy mają sporo czasu często próbują połączyć etat z pracą na zlecenie, umowę o dzieło. Często jest to rozwiązanie praktykowane w tej samej firmie. Warto zwrócić uwagę, że umowa etatowa podlega Kodeksowi pracy, natomiast zlecenie czy też umowa o dzieło są umowami cywilnoprawnymi, gdzie podlegają one już nie Kodeksowi pracy a Kodeksowi cywilnemu.

Czy można spokojnie pracować na dwóch umowach

Odpowiedź jest jednoznaczna, jeśli tylko czas nam pozwala jak najbardziej, jednak warto pomyśleć o swojej wydajności a także rodzinie. Dodatkowe zlecenia pracują nie tylko w obcych pracodawców, ale także u tego samego. Warunek jest jeden, aby było wszystko legalne, pracownik musi zwrócić uwagę czy przypadkiem nie podpisywał umowy lojalnościowej wobec pracodawcy etatowego. Jest to umowa o zakazie pracy w przedsiębiorstwie konkurencji. Bywają takie sytuacje, jednak nie zdarzają się zbyt często, najczęściej temat ten pojawia się w przypadku przedstawicieli handlowych. Pracownik, który chciałby się zabezpieczyć powinien pomyśleć o spisaniu stosownej umowy, która zabezpiecza go przed ewentualnymi problemami, by jasno miał napisane, że pracodawca wyraża zgodę na pracę u konkurencji, by nie było żadnych niemiłych sytuacji.

Możliwości na rynku jest bardzo wiele, niestety pogoń za pieniądzem jest ogromna, ludzie nie zwracają uwagi na dobrze wykonywane zajęcie, jedynie chcą odbębnić kolejne godziny by iść dalej. Niektórzy nie podchodzą do tematu lojalnie, wykorzystują dane z jednej firmy w przedsiębiorstwie konkurencji, nieetyczne postępowanie często źle się kończy dla pracownika. Wszystko można było połączyć, jednak obecnie pracownicy nie doceniają swojego pracodawcy, nie mają szacunku do wykonywanych czynności.

Nie jest to idealne rozwiązanie, z tego też powodu coraz częściej pracodawca, który zatrudnia pracownika na etaty wymaga od niego wiele więcej, jak podpisanie owej, wspomnianej lojalki. Niestety w przypadku jej podpisania, kwestie pracy w innej firmie zostają zamknięte, nie mamy szans na podjęcie żadnej dodatkowej pracy. Pozostaje tylko coś nielegalnego, jednak jak sama nazwa mówi jest to praca nielegalna, nieuczciwa praktyka wobec wszystkich.

Podsumowując praca w dwóch miejscach jest możliwa, etat i zlecenie da się połączyć jeśli tylko pozwala na to czas i co ważne pracodawca. Składki ze zlecenia są ograniczone, w przypadku dostarczenia do firmy stosownego zaświadczenia, więcej pieniędzy zostaje dla nas, w naszym portfelu. Warto dobrze przemyśleć zatrudnienie u nowego pracodawcy gdyż może to skutkować brakiem czasu nie tylko dla rodziny, ale co gorsze dla dzieci.

Praca na zleceniu dla przedsiębiorcy to dodatkowe wyzwanie, księgowość bywa bardzo skomplikowana, a nowe zagadnienia sprawiają, że zaczynają się schody, które trzeba pokonać, by funkcjonować zgodnie z prawem, z tego też powodu warto wykorzystać biura księgowe, które oferują swoje usługi na szeroką skalę. Bez stresu można podejść, umówić się, przedsiębiorca otrzyma stosowną odpowiedź, a co ważne ma szansę na podjęcie stosownej współpracy. Niewielkie koszta, a bezpieczeństwo gwarantowane.

Obie ze stron są w trudnej sytuacji, pracodawca posiada dużo więcej kwestii papierkowej, problemów rachunkowych, natomiast pracownik musi włożyć wiele więcej siły i energii w wykonywana pracę. Połączenie obu miejsc zatrudnienia wcale nie bywa zbyt proste, często jest to praca nawet 16 czy 18 godzin dziennie, nie tylko od poniedziałku do piątku, ale także pojawiają się weekendy wypełnione od rana do wieczora. Przyjemnie jest dostawać wynagrodzenie, jednak warto pomyśleć o innych, o rodzinie, o ludziach, którzy potrzebują naszej obecności.