Czy wiesz co robisz źle? Biznes też jest dla Ciebie.

  |   Porady

Własny biznes to marzenie niejednej osoby. Kolejny raz przez Twoją głowę przebiegają podobne myśli, zapewne szczególnie w momencie gdy szef nie potrafi Cię docenić, gdy znów masz rację a nagradzana jest koleżanka, wysłuchujesz setki uwag, jaka jesteś beznadzieja? Tak, to szansa jest dla Ciebie.

Czym właściwie jest własne przedsiębiorstwo? Wiele osób opisuje je, jako niezależność, samodzielność, realizacja własnej wizji oraz co najważniejsze to oczywiście brak tego nieszczęsnego szefa. Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że są to same przywileje, mniej kolorowo zaczyna się robić, gdy potrzebujemy złożyć papiery o własną działalność, a to dopiero początek. Schody w wielu przypadkach zaczynają się już następnego dnia. A więc własna firma to nie tylko zalety, to także szereg wad, nienormowany czas pracy, ogromna odpowiedzialność, nie tylko za siebie, ale w wielu przypadkach także za zatrudnianych ludzi.

Cechy młodego przedsiębiorcy

Doświadczenie to ogromny przywilej, jednak młodzi ludzie posiadają charyzmę i chęć do pracy. Czy wiesz jakie cechy pomogą Ci wspiąć się na szczyt? Początkujący przedsiębiorca to bardzo długa droga do sukcesu. Pierwsze dni za nami, a my mamy wrażenie, jakby cały świat się wywrócił do góry nogami, całodobowe telefony, praca nawet podczas posiłku, a także ogromny stres. Wcale nie jest tak przyjemnie jak się wydawało.
Działaj
Masz wrażenie, że Ciebie to nie dotyczy? Żyjesz w ogromnym błędzie, aby osiągnąć sukces musisz mieć wyznaczony cel, do którego dążysz. Życie wcale nie jest takie łatwe, pojawiają się pierwsze problemy, niepowodzenia. Jeśli do całości dołączymy brak motywacji możemy zwijać interes i rozpocząć znów szukanie pracy na etat. Otworzenie własnej firmy często jest ucieczką od przeszłości, nękających problemów, chęcią poprawy czego na lepsze. Nie każdy sobie zdaje sprawę, że jest to raczej błędne myślenie. Nowa działalność wytwarza ogromny stres co spowodowane jest na pewno nawałem pracy. Nie warto swoimi niepowodzeniami się motywować, trzeba znaleźć pozytywne strony. Prawidłowe myślenie daje nam szansę na poprawę sytuacji, często znikają problemy finansowe, a wszystko jakby zaczynało się układać.
Zorganizuj się
Otworzyłeś firmę i myślisz, że pośpisz do południa? Żyjesz w ogromny błędzie. Praca we własnym przedsiębiorstwie to prawie praca przez całą dobę. W dzień pracujesz, a nocami prowadzisz analizy, a często dochodzą kwestie papierkowe. A co ważne pracy jest dużo więcej niż na przysłowiowym etacie, a nowa rzeczywistość wcale nie sprzyja sytuacji. Własna firma to poświęcenie, często też czasu zarezerwowanego dla rodziny, z czasem wszystko ulega zmianie, jednak początki są bardzo trudne. Plan dnia, to najważniejsza dobra organizacja. Jeśli jesteś osobą, która ciągle ma problemy z punktualnością musisz popracować nad tym elementem, na pewno się przyda, każdy ma szansę ją wypracować, jednak potrzebna jest duża dyscyplina i co ważne dobre chęci. Wiele osób świetnie sobie radzi z tym problemem, jednak wciąż istnieje spore grono, których rozpraszana jest uwaga przez najmniejszy drobiazg.
Organizacja czasu to nie wszystko, jeśli jednak posiadamy problemy z zapanowaniem nad planem dnia warto popracować nad samodyscypliną. Pracując na etacie często ktoś nas pilnuje, możemy ponieść konsekwencje za nie wykonywanie swojej pracy. Pojawia się zawsze jakiś stres, motywator, niestety prowadząc własną działalność często posiadamy problem ze zmuszaniem się do pracy w określonych porach. Ciągle pojawia się coś nowego, co całkowicie dezorientuje nasz dzień. Dla wielu osób klient nie jest motywatorem do działania, jednak myśląc intensywniej pojawia się cały ciąg zdarzeń. Strata klienta to brak dochodu, brak pieniędzy to straty, niezapłacone rachunki, niewypłacone wypłaty, brak środków na zakup potrzebnych materiałów, a w końcowym etapie to po prostu brak pieniędzy na życie. Wewnętrzna dyscyplina to umiejętność nad którą trzeba popracować.
Bądź wytrwały
Dzisiaj wykonuję to zlecenie. Czy oby na pewno? Wytrwałość to kolejna cecha, która jest bardzo potrzebna. Rozpraszacze są wszędzie, jednak pomimo trudności należy pamiętać o swoich zobowiązaniach. Często niepowodzenie sprawia, że tracimy chęć i odkładamy coś na później, nasza reakcja powinna być przeciwna, to właśnie udoskonalanie siebie i swoich umiejętności powinno dawać nam satysfakcję. Pojawiające się problemy sprawiają, że rezygnujemy z ciężkiej pracy na rzecz powrotu na ciepłą, co ważne stabilną posadkę.
Rozmawiaj
Komunikacja i empatia to kolejne cechy, które przydatne są na początku kariery. Czy Twój biznes się rozwija? Masz wrażenie, że niedługo przestaniesz sypiać? Ogrom zleceń, brak snu to początek nowej przygody, może w tym momencie powinieneś kogoś zatrudnić? Kontakt z ludźmi to najważniejszy element naszej działalności. Bez niego nie mamy szans na nowe zlecenia. Jak niektórzy twierdzą, że biznes to ludzi, aby wszystko prawidłowo działało trzeba poznawać nowe osoby, rozwijać swoje horyzonty, dbać o dobre, a na pewno poprawne kontakty z ludźmi z otoczenia. Empatia, to bardzo ważne słowo, które powinno w naszym słowniku znaleźć się na samym początku.
Czasy są bardzo trudne, ogromna konkurencja sprawia, że życie jest nerwowe, w bieganinie. A wszystko trzeba ogarnąć, a co ważne odnaleźć także czas dla rodziny, żony, męża, dzieci czy też rodziców. Najbliżsi często są siłą napędzającą, to dla nich się staramy, dla nich chcemy być najlepsi na rynku. Nie należy obawiać się krytyki, często najbliższe osoby widzą, co robimy źle, co powinniśmy zmienić.
Czy już wiesz co robisz źle? Biznes jest dla Ciebie, jest dla każdego kto będzie potrafił przeorganizować swoje życie, powalczyć o lepsze jutro dla siebie, swoich pracowników, a co najważniejsze dla swojej rodziny.