Co warto wiedzieć na temat jednoosobowej działalności gospodarczej?
Podjąłeś decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej. To odważny krok, który rzutować będzie na poziom Twojego życia w przyszłości. Od teraz będziesz musiał podejmować wiele decyzji, od których zależeć będzie przyszłość Twojej firmy. Będziesz musiał także posiąść wiedzę na temat opodatkowania dochodów, tworzenia bazy zapleczowej dla Twojej firmy oraz decydować się na różne kroki finansowania projektu.
Jak pokazują oficjalne dane, aż 25% firm bankrutuje po pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej. Niestety nie są to pozytywne dane. Dlatego musisz przygotować się perfekcyjnie do zarządzania swoim biznesem.
W tym artykule wyjaśnię Ci, jak otworzyć własną, jednoosobową działalność gospodarczą, jak starać się o dotacje oraz jak poradzić sobie z zagrożeniami związanymi z Twoją firmą.
Cechy jakie, należy wyróżnić w jednoosobowej działalności gospodarczej
Odpowiednie nastawienie na zysk – cel zarobkowy.
Wynajęcie lokalu biurowego, który będzie siedzibą Twojej firmy.
Ciągłe podejmowanie czynności.
Ryzyko związane z prowadzeniem własnego przedsiębiorstwa.
Przywileje wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej nierejestrowej
Nie wymaga ona zgłoszenia w ewidencji przedsiębiorców (CEIDG), w GUS oraz w urzędzie skarbowym.
Nie wymagane jest opłacenie składek na ZUS.
Nie trzeba płacić zaliczek na rzecz podatku.
Nie jest wymagane prowadzenie rozbudowanej księgowości.
Twoja firma będzie wyłączona z obowiązku rejestrowania jej w CEIDG.
Istnieją różne obszary, które poza działalnością gospodarczą zarejestrową można wykonać bez rejestracji.
Rodzaje firm wyłączone z obowiązku rejestracji
Firma działająca w zakresie agroturystyki.
Firma, która produkuje wino (branża rolnicza).
Rolniczy handel detaliczny.
Prowadzenie działalności gospodarczej zarejestrowanej w innych branżach wiąże się z karą grzywny lub karą ograniczenia wolności.
Jednoosobowa działalności gospodarcza jest najprostszą formą prowadzenie swojej firmy. Zarejestrowanie jej w CEIDG, jest całkowicie darmowe. Istnieje możliwość rejestracji przez internet. W tym celu konieczne jest posiadanie konta ePUAP. Istnieje druga możliwość. Rejestracja własnej firmy w urzędzie miasta lub gminy.
Zalety jednoosobowej działalności gospodarczej
Nie ma kosztów związanych z założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej.
Nie jest wymagane tworzenie kapitału firmy.
Istnieje spora elastyczność w otwieraniu, zawieszeniu oraz zlikwidowaniu własnej firmy.
Możliwa jest optymalizacja podatkowa wynikająca z wyboru odpowiedniej formy płacenia podatków.
Koszty obsługi księgowej są bardzo niskie.
Wady jednoosobowej działalności gospodarczej
Odpowiadasz całym majątkiem za zobowiązania.
Konieczne jest odprowadzanie składek na ubezpieczenia w ramach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Musisz znać podstawowe przepisy, które dotyczą opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej.
Jednoosobowa działalność gospodarcza. Jak założyć taką firmę?
Wyżej wspomniałem o sytuacji, kiedy wszystkie czynności zarobkowe, które są wykonywane w sposób ciągły oraz zorganizowany zawierają się w definicji prowadzenia działalności gospodarczej. W tym wypadku musisz zarejestrować firmę. Oczywiście są wyjątki. Opisałem je powyżej. Nie ma znaczenia czy jesteś fryzjerem, zajmujesz się drobną sprzedażą detaliczną przez internet, czy też prowadzisz niewielki bar. Gdy te czynności dają Ci przychód, wtedy niezbędne jest założenie działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, że takie czynności muszą być zalegalizowane.
Gdy chcesz otworzyć własną firmę, musisz na początek wypełnić formularz CEIDG-1, który dostępny jest na stronie ministerstwa. Inną możliwością jest skorzystanie z e-PUAP.
Istnieją cztery możliwości złożenia wniosku
Możesz udać się do urzędu miast lub do gminy i tam złożyć odpowiedni wniosek.
Możliwość złożenia wniosku w formie elektronicznej (przy użyciu podpisu kwalifikowanego)
Również druga możliwość złożenia wniosku elektronicznego (tym razem bez użycia podpisu kwalifikowanego.
REGON i NIP w jednoosobowej działalności gospodarczej
Gdy pomyślnie przejdziesz przez rejestrację własnej firmy, wtedy możesz już z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że stałeś się właśnie przedsiębiorcą. Następnie musisz uzyskać numer REGON oraz NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej).
I to już koniec informowania Ciebie o tym, jak założyć jednoosobową działalności gospodarczą. Mam nadzieję, że artykuł wyjaśnił Ci kluczowe aspekty, jakie należy brać pod uwagę, przy zakładaniu własnej firmy. Decyzja o utworzeniu własnego biznesu jest trudna. Musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że niestety większość firm, po pierwszym roku działalności, po prostu bankrutuje. Musisz zmierzyć się z tą wiadomością. Od Ciebie teraz będzie zależeć, jak rozwiniesz swój biznes. Podejmowanie strategicznych decyzji jest kluczowe. To one mają spowodować, że Twoja firma będzie się rozwijać. W przyszłości może dojść do sytuacji, kiedy będziesz musiał zdecydować się na krok zatrudniania nowych pracowników. Będzie to wynikać z faktu, że efektywnie będziesz rozwijać swój biznes. Jednak w tym artykule poruszałem tylko kwestię założenia i prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. W tym wypadku musisz znać pewne przepisy. Szczególnie prawa podatkowego. Bo podatki musi płacić każda firma. Są one pewnego rodzaju obciążeniem dla Ciebie – jako właściciela. Musisz koniecznie zrobić zestaw miesięcznych przychodów i wydatków, które ponosisz, gdy prowadzisz własne przedsiębiorstwo. Pamiętaj, że droga rozwoju własnej firmy jest długa i często bywa wyboista. Czyhać będzie na Ciebie wiele pułapek. Wtedy liczy się rozsądek i zachowanie zimnej krwi. W Polsce przepisy dotyczące utworzenia oraz prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej pod pewnymi względami są zagmatwane i co jakiś czas ulegają zmianom. Z tym faktem także musisz się liczyć.