Co musisz wiedzieć o kredycie

  |   Kredyty i pożyczki, Porady

Mały a może duży przedsiębiorca, ta kwestia raczej nieważna. Każdy z nich próbuje skorzystać z kredytu, by zwiększyć zyski swojej firmy. Działalność gospodarcza to ogromne przedsięwzięcie. Na pierwszy rzut oka niby nic, jednak podejmując to wyzwanie wiele osób przekonuje się, że wcale nie jest to łatwe.

Czy kredyt daje szansę na lepsze jutro?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co właściwie daje kredyt? Ogólnie podsumowując umożliwia on przedsiębiorstw rozwój. Warto zatem zastanowić się nad podjęciem decyzji o wzięciu kredytu. Pożyczka jest pewną alternatywą, szansa na inwestycje, w ludzi, maszyny czy też nowe obiekty.

W momencie gdy podejmiemy się wyzwania rozwoju naszej firmy musimy zdecydować od kogo i ile pożyczymy. Jasno określone cele wiele ułatwiają, na pewno dają realny pogląd, ile nam potrzeba. Wybierając bank trzeba przejrzeć wszystkie plusy i minusy. Wiele ofert na rynku, jednak często ta jedna, wyjątkową bywa najlepsza dla nas. Daje nam szansę spłaty, z niezbyt dużym oprocentowaniem a to otwiera przed nami nowe możliwości. Możliwość zainwestowania, otrzymania szansy na lepsze jutro. Na efekty trzeba poczekać.

Trochę teorii przyda się każdemu

Doświadczony przedsiębiorca zapewne doskonale wie, że sposób, w jaki udzielany jest kredyt firmowy reguluje w Polsce prawo bankowe. Ogromną baza wiedzy, która jasno i czytelnie określa, co powinno znaleźć się w umowie kredytowej.

Umowa kredytowa zawiera oznaczenia stron umowy, kwotę a także walutę, w której jest wzięty. Dodatkowo znajdujemy w niej informacje w jakim celu bank udziela zobowiązania. To dopiero początek, kwota to nie wszystko, w umowie jasno muszą być określone wysokość oprocentowania i warunki w jakich może ulec zmianie. Zasady i termin spłaty są ustalane pomiędzy obiema stronami.
Wzięcie kredytu to nie lada wyzwanie, aby go uzyskać każdy przedsiębiorca musi posiadać odpowiednie zabezpieczenie finansowe, ewentualnie kogoś kto podżyruje kredyt. Sposób zabezpieczenia kredytu także jest zawarty w umowie. Inne elementy to także wysokość prowizji, jeżeli taka występuje. Dodatkowy punkt, bardzo ważny dotyczy warunków przeprowadzania zmian i co ważne rozwiązania umowy, które dotyczy każdej strony, banku i kredytobiorcy.

W kilku słowach podsumowania najważniejsze elementy to oczywiście sposób zabezpieczenia i co ważne koszty kredytu. Każdy właściciel firmy chciałby znaleźć dla siebie odpowiednią ofertę, dzięki której będzie mógł zainwestować, a jak najmniejsze straty ponieść. Realia bywają różne, jednak niewiele osób jest w stanie pożyczyć aż tak duże kwoty bez oprocentowania.

Najważniejsze elementy

Jak już wyżej było wspomniane najważniejsze są dwa podpunkty, które dają nam realny obraz zaistniałej sytuacji. Podpisanie umowy to ogromne ryzyko, nie tylko dla firmy, kredytobiorcy, ale także dla samego banku. Dochodzenia spłaty kredytu na drodze sądowej wcale nie są łatwe, a co za tym idzie nie jest to przyjemny proces. Każdy walczy o swoje, obecnie rynek jest mało przyjaznym ogromna konkurencja nie pozwalają cieszyć się na zapas.

Forma zabezpieczenia

Bank, który chce udzielić kredytu musi czuć się pewnie, że otrzyma zapewnienie, dotyczące spłaty kredytu, a w przypadku jego braku także pewność, że w pewnym stopniu stosując różne metody pomimo regularnych spłat zostanie suma pieniędzy zwrócona. W takim przypadku przed zawarciem umowy bank wymaga majątkowego lub osobistego zabezpieczenia kredytu.
Zapewne wiele osób doskonale wie, że do form majątkowych należy blokada środków na rachunku, pełnomocnictwo do konta bankowego, zastaw, kaucja a także hipoteka. Istnieje zapewne jeszcze wiele innych możliwości. Do drugiej formy zabezpieczenia, osobistego, należą gwarancja bankowa, weksle, poręczenie, cesję wierzytelności, weksel własny in blanco a także pełnomocnictwo, które daje możliwość dysponowania środkami pieniężnymi na kontach bankowych firmy.

Przeglądając oferty można spokojnie wywnioskować, że propozycje skierowane do osób fizycznych są całkowicie odmienne jak do przedsiębiorców. Ci drudzy na pewno mają więcej korzyści, a oferowane kredyty cieszą się dużą elastycznością, dozwolona jest szeroka gama zastosowanych zabezpieczeń kredytu. Bank spokojnie pożycza pieniądze wiedząc, że klient na pewno zwróci dług.

Koszty kredytu

Czy brałeś kiedykolwiek kredyt indywidualny? Zapewne niejedna osoba miała styczność z tą formą pożyczania pieniędzy. Wszystko bardzo ładnie wygląda, przedstawiciel dzwoni do klienta, proponuje spotkanie, w przyjaznej atmosferze prezentuje wszystkie swoje propozycje. Jednak zgłębiając coraz bardziej temat napotykamy na koszty kredytu. Podobnie wygląda kwestia dotycząca przedsiębiorców. Zanim właściciel firmy zdecyduje się podpisać ogromne zobowiązanie powinien bardzo dobrze przeanalizować koszty kredytu. Pożyczka składa się ze stawki WIBOR (Warsaw Interbank Offer Rate), stopa procentowa oraz indywidualnie ustalonej marży. Doświadczeni kredytobiorcy są w stanie wynegocjować bardzo dobre warunku. Powyższe elementy to nie wszystko, całość zamykają opłaty, prowizje, wśród nich odnajdujemy opłaty jakie możemy ponieść w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu.
Ostatni element to możliwość zawieszenia kredytu, nie każdy bank daje taką możliwość, z tego też powodu warto się upewnić, czy faktycznie mamy taką możliwość, czy przypadkiem nie jest za ten proces pobierana dodatkowa opłata.

Wszystko dobrze wygląda, posiadamy ogromną szansę na kredyt tylko w przypadku gdy cieszymy się dobrą opinią, czyli tzw. historią kredytową. Nadzieja jest bardzo motywująca, lecz procedury bankowe są bezlitosne, jeśli w przeszłości mieliśmy potknięcia kredytowe mamy dużo mniejsze szanse na uzyskanie dobrego kredytu bez dodatkowych zabezpieczeń. Bank może też nam po prostu odmówić udzielenia pożyczki.